Професор претепал ученичка до смрт поради неточни одговори

Професор по математика од кинеската провинција Сечуан до смрт прee тепал ученик во основно училиште за два погрешни одговори на неговите прашања.

Како што пишува „Ориентал дејли“, повикувајќи се на семејството на девојчето, на 10 септември, кога Кина го прослави Денот на учителот, 10-годишното девојче отишло на училиште со цвеќиња да ги поздрави своите наставници, вклучително и наставникот по математика.

Околу девет наутро во неговата канцеларија, таа не можела да одговори на две прашања. Како казна за неточните одговори, наставникот го ставил девојчето на колена и почнал да и ги влече ушите и да ја удира по главата. Според нејзината сестра близначка, која е во ист клас, таа не можела да застане и успеала да се врати на своето место само со помош на соученици.

Речиси три часа подоцна, наставникот ја повикал бабата на девојчето и побарал да ја земе од училиште поради тоа што девојчето било во лоша состојба. Пристигнувајќи на училиште, жената видела дека нејзината внука не може да зборува и да ги отвори очите. Таа била пренесена во болница, но помошта била безуспешна, девојчето починало.

читајте пулс24

Според нејзината баба, девојчето многу се плашело да присуствува на часовите на овој учител, бидејќи тој често прибегнувал кон физичко казнување.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.