Профили на ДУВЛОТО и се пуштија на АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА на твитер, ко да е ЦРНА ЧУМА

Се чини како и секогаш дека сме кратковиди, дека не знаеме добро да читаме и дека значењето на изреката КАРПЕ ДИЕМ не сме го ни чуле ни разбрале.

Американската амбасародка Брнз, која патем ја претставува АМЕРИКА а не себе приватно, пренесе поддршка за Македонија и нашата иднина во ЕУ. Притоа пораката е чиста и сосема јасна. Нема двосмислени зборови.

Оваа историска можност е токму тоа. По 30 години агонија да го фатиме патот и да се приклучиме на Европа. На ова денеска се надодаде Едгар Џозеф, кој што е мошне влијателна фигура во САД и еден од креаторите на нивната надворешна политика веќе неколку децении. -Точно е дека овој предлог за пристапување во ЕУ го признава македонскиот јазик и идентитет, тогаш тоа треба да го направат и САД, вели Џозеф. 

Меѓутоа ова очигледно не е по мерка на некои центри на моќ и истите му зададоа наредба на дувлото да и се стави на БРНЗ како и на Џозеф. Тоа не може да заврши добро, освен ако не сме спремни да го фатиме патот кон Москва. Не велиме дека тоа не е решение, но треба партијата која што ги контролира ботовите во ДУВЛОТО да излезе и да прокламира дека ја менува ЕУ и НАТО определбата за блискост со МОСКВА.

Посебно активни и енергични се луѓето кои беа до Груевски и кои му ги водеа социјалните мрежи пред да избега за Унгарија:

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.