Пудинг колачиња од чоколадо и ванила: Се подготвуваат за неполн час

Овие вкусни и едноставни колачиња ќе ги воодушеват вашите непца.
Потребни состојки:
За колачиња од ванила:
– 125 гр. путер
– 50 гр. шеќер во прав
– 2 ќесички ванилин шеќер
– 125 гр. меко брашно
– 50 гр. прашок за пудинг од ванила
За колачиња од чоколадо:
– 125 гр. путер
– 50 гр. шеќер во прав
– 2 ќесички ванилин шеќер
– 125 гр. меко брашно
– 50 гр. прашок за пудинг од чоколадо


Начин на припрема:
1. Рачно измешајте го путерот со шеќерот во прав и ќесичките ванилин шеќер.
2. Во смесата додајте го брашното и измешајте.
3. Потоа, додајте го и пудингот во прав од ванила и замесете ја смесата.
4. Ставете ја смесата во ќеса за замрзнување и оставете ја во фрижидер половина час.
5. За тоа време подгответе ја чоколадната смеса, а потоа оставете ја и неа во фрижидер.
6. Извадете го светлото тесто од фрижидерот и направете парчиња тесто со големина на лешник.
7. Ставете ги во тава обложена со хартија за печење, но оставете простор помеѓу колачињата бидејќи ќе нараснат.
8. Притиснете ја секоја топка со вилушка за да оставите трага на неа.
9. Печете во загреана рерна на 180 Целзиусови степени околу 8 минути.
10. Од вкупната количина на двете смеси ќе добиете 82 колачиња.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.