ПУКААТ КАКО ОРЕВИ: Путин за причините за светската криза и снабдувањето со украинско жито

Нивните системи за противвоздушна одбрана пукаат како ореви, десетици се уништени“, рече Путин во интервју за телевизијата „Русија1“, пренесува РИА Новости.

Владимир Путин

Фрагмент од интервјуто е објавен на Телеграмскиот канал „Гледамо“.

Претходниот ден, првиот дел од разговорот со рускиот лидер беше објавен за прв пат од почетокот на специјалната операција за заштита на цивилното население во Донбас, кога Путин зборуваше за причините за глобалната криза со храна и енергија и снабдување со украинско жито, објави Известија.

Според него, нема проблеми со извозот на житни култури од Украина.

Путин напомена дека најлесниот и најевтин начин е да се извезува од територијата на Белорусија, оттаму – веднаш до пристаништата на балтичките држави, Балтичкото Море и каде било во светот.

Рускиот лидер нагласи дека Западот сака да ја префрли одговорноста за она што се случува на пазарот на храна на Руската Федерација.

Тој напомена дека проблемите со храната започнале уште пред почетокот на, како што рече, „специјалните операции за заштита на Донбас“.

Путин рече и дека кратковидната политика на европските земји во енергетскиот сектор доведе до криза.

Тој додаде дека обидот на Западот да ги минимизира традиционалните извори на енергија доведе до недоволно инвестирање во енергетскиот сектор и зголемување на цените.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.