Путер леб – свеж и мек и до три дена

Loading...

СОСТОЈКИ:
1 кг брашно
700 мл млака вода
100 гр путер или маргарин + 30 гр за премачкување
1 кесичка сув квасец или 30 гр свеж
1 лажичка шеќер
1,5 лажичка сол

loading...