,,Путин мора да изгуби!” Членката на НАТО сè повеќе ја притиска Русија: Пристигнаа првите застрашувачки санкции

Велика Британија денеска ги воведе своите први санкции против бродовите од „флотата во сенка“ на рускиот претседател Владимир Путин, за кои рече дека се користат за заобиколување на западните санкции и продолжување на трговијата со руска нафта.„Денешната акција ги вклучува првите санкции на Велика Британија против бродовите во флотата во сенка на Путин, кои Русија ги користи за да ги заобиколи санкциите на ОК и Г7 и да продолжи непречено да тргува со руска нафта“, се вели во соопштението на британската влада.Одлуката, која е дел од 50-те нови санкции воведени во координација со партнерите од Г7, ги таргетира и добавувачите на муниција, машински алати, микроелектроника и логистика на руската војска, вклучително и предмети во Кина, Израел, Киргистан и Турција, соопшти владата.„Денес повторно го зголемуваме економскиот притисок со санкции со цел да ја намалиме способноста на Русија да ја финансира својата воена машина“, се вели во соопштението на премиерот Риши Сунак, кој е на состанокот на лидерите на земјите-членки на Г7 во Италија.„Путин мора да загуби, и апсолутно е клучно да му се одземе способноста да финансира продолжен конфликт “, додаде британскиот премиер.

Пронајдете не на следниве мрежи: