Путин на тоалетна хартија е најпродаваниот сувенир во Полска

Тоалетната хартија со ликот на рускиот претседател Владимир Путин и натписот „Путин, е** се“ е еден од најпопуларните сувенири што во моментов може да се купат во Варшава.

Поддршката на Полска за Украина е цврста. Полската влада се смета себеси за еден од шампионите на Украина во Европа, поддржувајќи опширни санкции против Русија и водечки други земји од ЕУ кога станува збор за Украинците кои бегаат од војната. Полска прифати најголем број украински бегалци во цела Европа (над 3 милиони) според УНХЦР. Полската јавност, исто така, го прави своето – во неделата имаше извештаи дека обидот за собирање средства за купување на турски беспилотно летало Bayraktar за украинските вооружени сили бил успешен, Полјаците собрале 22,5 милиони злоти (околу 5 милиони американски долари).
Путин на тоалетна хартија е најпродаваниот сувенир во Полска

Заедно со слики и магнети на најпознатиот Полјак, Св. Иван Павле Втори, украинскиот претседател Владимир Зеленски, чија слика може да се најде и на магнети и чаши, моментално има статус на светец во Полска.

Полската поддршка за Украина е непоколеблива. Полската влада се смета себеси за главен заштитник на Украина во Европа, поддржувајќи опсежни санкции против Русија.

Полска го прифати најголемиот број украински бегалци во цела Европа (повеќе од три милиони), според УНХЦР. Досега Полјаците собраа околу пет милиони долари за помош на украинскиот народ и армијата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.