Путин: Претседателските избори во Белорусија се легитимни, му честитав на Лукашенко

Loading...

Путин: Претседателските избори во Белорусија се легитимни, му честитав на Лукашенко

Русија ја признава легитимноста на претседателските избори во Белорусија, изјавил претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин.

Како што објасни, белоруските власти ги поканиле набљудувачите на ОБСЕ да учествуваат во контролата на изборниот процес, така што нема смисла да се сомневаат во резултатите.

„Ова нè наведува да мислиме дека позицијата за резултатите од изборите е веќе подготвена однапред. Токму затоа некој би можел да се сомнева во резултатите, но имам сите причини да се сомневам дека оние кои се сомневаат во резултатите не се апсолутно искрени“, рекол Путин во интервју за телевизијата„ Русија 1“.
Токму затоа, изјавил рускиот претседател, Русија смета дека изборите во Белорусија се валидни.

„Јас го направив веднаш тоа, ги признав изборите за валидни. Како што знаете, уште тогаш му честитав на Александар Лукашенко за неговата победа. Тоа е сè“, додал Путин.

Претходно, Путин во интервју за телевизијата „Русија 24“ рекол дека има „селективност во проценките на странските партнери во врска со ситуацијата во Белорусија“, што сугерира дека тоа е сторено со цел да се влијае на настаните во оваа земја.

„Тие сакаат да влијаат на овие процеси и да постигнат некои решенија што одговараат, како што мислат тие луѓе и нивните политички интереси“, посочил тој.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...