ПУТИН: Се обидуваат да ни ја лизнат земјата од под нозе, РУСИЈА ЌЕ ЈА БРАНИМЕ КАКО НАШИТЕ ПРЕДЦИ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русите никогаш нема да дозволат странските земји да ја ослабат и уништат Русија и дека ќе ја бранат својата земја на ист начин како што тоа го правеа нивните херојски предци.

ПУТИН: Се обидуваат да ни ја лизнат земјата од под нозе, РУСИЈА ЌЕ ЈА БРАНИМЕ КАКО НАШИТЕ ПРЕДЦИ

Нашиот став за зачувување на историската меморија на одредени западни земји е многу иритирачки. Тоа се случува со векови, а и денес се обидуваат да ни ја лизнат земјата под нозе – рече тој.

Путин оцени дека овие обиди сами по себе, се разбира, не можат да го променат минатото, туку се осудени на неуспех.

Невозможно е да се одземе земјата од победите што ги постигнале предците, рече рускиот лидер.

Путин заклучи и дека историјата на црквата и духовната историја на народот се неразделни од историјата на руската држава и исклучително важен дел од неа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.