ПУТИН ЈА ЗАПИРА ОФАНЗИВАТА НА УКРАИНА, СОЗДАВА МРТВА ЗОНА НА РАДИЈАЦИЈА: Веќе ја слави победата, можен атомски удар на овие простори?!

Шпионите велат дека има „веродостојни разузнавачки информации“ кои сугерираат дека Путин планира голем нуклеарен напад западно од 4-те региони во Украина што планира да ги заземе.

Путин командува со најголемата флота шпионски подморници во светот, вклучително и една – Белгород – која е специјално дизајнирана да напаѓа подморнички кабли и има лесен пристап до Балтикот преку Калининград и Санкт Петербург, каде што е исто така базирана нејзината ново развиена флота од подводни дронови.
ПУТИН ЈА ЗАПИРА ОФАНЗИВАТА НА УКРАИНА, СОЗДАВА МРТВА ЗОНА НА ЗРАЧЕЊЕ: Веќе ја слави победата, можен атомски удар на овие простори?!

Западните лидери стравуваат дека Владимир Путин планира масовна ескалација на руската инвазија со смртоносен нуклеарен напад или напад на европските интереси. Британските и американските шпиони веруваат дека има „веродостојни разузнавачки информации“ кои сугерираат дека рускиот претседател подготвува напад што ќе ги сврти воените напори во негова корист, откако сфати дека војната е „колосална грешка“.

Тоа се случува кога американската амбасада во Москва ги повикува граѓаните да ја напуштат Русија поради стравувањата дека двојното државјанство може да биде вклучено во нејзините воени напори, пишува Мирор.

Претставници на амбасадата рекоа дека Русија може да „одбие да го признае двојното државјанство на американските граѓани“, да им забрани пристап до конзуларна помош и „да го спречи нивното заминување од Русија“.

Амбасадата, исто така, предупреди дека заминувањето од Русија станува сè потешко поради пренатрупаноста и затворањето на границите.

Се верува дека Путин планира да одземе земјиште во четири региони за кои се вели дека со големо мнозинство гласале за приклучување кон Русија по референдумите во Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон – кои сочинуваат околу 15 отсто од територијата на Украина.

ПУТИН ЈА ЗАПИРА ОФАНЗИВАТА НА УКРАИНА, СОЗДАВА МРТВА ЗОНА НА ЗРАЧЕЊЕ: Веќе ја слави победата, можен атомски удар на овие простори?!

Но, постои загриженост дека Путин планира нуклеарен напад западно од регионот што ќе создаде мртва зона од радијација и ќе ја запре контраофанзивата на Украина. Друг страв е дека Русија подготвува удар врз западните интереси како што се каблите за поморска комуникација. Официјални лица во ОК веруваат дека Путин, како и руското население, сега сфаќа дека војната била „колосална грешка“.

Тие, исто така, стравуваат дека делумната мобилизација на 300.000 регрути би можела да биде итрина за да го измамат Западот да се концентрира на Украина додека се обидува да ја искористи поддршката за Киев.

Тоа доаѓа поради стравувањата дека оперативците на Кремљ се одговорни за „намерна“ саботажа на гасоводот „Северен тек“ во Балтичкото Море, што ги зголеми цените на енергијата. Извор од безбедноста изјави за Мирор дека истекувањето може да дејствува како предупредување за слични напади врз комуникациски кабли.

ПУТИН ЈА ЗАПИРА ОФАНЗИВАТА НА УКРАИНА, СОЗДАВА МРТВА ЗОНА НА ЗРАЧЕЊЕ: Веќе ја слави победата, можен атомски удар на овие простори?!

„Путин речиси остана без опции, правејќи тактички нуклеарен напад на запад од четирите региони за кои тој тврди дека е возможен. Тој може да верува дека тоа ќе биде доволно како покажување на намера да го повлече Западот назад, да создаде мртва зона за запирање украинска контраофанзива и победи на исток“, велат експертите.

Оштетувањето на интернет комуникациските кабли може да биде „многу штетно“ за глобалните финансиски пазари Путин минатата недела најави дека ќе мобилизира 300.000 работоспособни мажи да се борат против Украина, предизвикувајќи хаос во центрите за регрутирање, аеродромите и границите.

Но, руските трупи се распоредени во близина на границата со Грузија оваа недела, додека Кремљ се обидува да ги задуши гласините дека ќе биде воведена вонредна состојба и на луѓето ќе им биде забрането да заминуваат за да избегнат регрутирање.

Во меѓувреме, западните лидери ја обвинија Русија за „намерна“ саботажа откако гасоводот „Северен тек“ претрпе „невидена“ штета во близина на Шведска. Кремљ негираше каква било вмешаност во експлозиите.

Путин командува со најголемата флота шпионски подморници во светот, вклучително и една – Белгород – која е специјално дизајнирана да напаѓа подморнички кабли и има лесен пристап до Балтикот преку Калининград и Санкт Петербург, каде што е исто така базирана нејзината ново развиена флота од подводни дронови.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.