ПУТИН ЈА ЧЕКА ЗИМАТА ЗА ДВОЕН УДАР: Во декември Русија може привремено целосно да го запре извозот на нафта и гас

Рускиот лидер Владимир Путин би можел да организира глобална енергетска криза која би предизвикала огромна штета и на Западот и на Украина. За ова пишува познатиот американски политички аналитичар Томас Фридман во авторска колумна објавена од киевскиот портал „Ново време“.

ПУТИН ЈА ЧЕКА ЗИМАТА НА ДВОЕН УДАР: Во декември Русија може привремено целосно да го запре извозот на нафта и гас

Светот е загрижен дека Путин би можел да употреби тактичко нуклеарно оружје. Можеби тие се во право. Засега, сепак, подготвува друго оружје. Тоа ќе биде нафтена и гасна бомба која ќе биде активирана пред нашите очи, и со наша несвесна помош. А тоа лесно може да го направи во зима, пишува Фридман.

Според него, ако рускиот претседател го стори тоа, „тоа би можело да ги испрати цените на нафтата и бензинот во стратосферата“.

„Путин се надева дека политичките последици од неговиот чин ќе го поделат западниот сојуз и ќе принудат многу земји итно да бараат валкана зделка со господарот на Кремљ“. Вклучувајќи ги и Соединетите Држави, каде што се изразува загриженост за зголемените трошоци на украинскиот конфликт“, се вели во написот.

Авторот смета дека Путин сега води копнена војна за да навлезе во украинските позиции и енергетска војна на два фронта за да ја скрши волјата на Киев и неговите сојузници. Тој се обидува да го уништи електроенергетскиот систем на Украина за да обезбеди долга и студена зима таму, а во исто време зазема позиција да ги зголеми цените на енергијата за сите сојузници на Украина.

„И бидејќи ние – Америка и Западот – немаме енергетска стратегија што може да го ублажи влијанието на енергетската бомба на Путин, тоа е страшна перспектива“, рече Фридман.

Тој стравува дека во декември Русија може да го прекине извозот на целата руска нафта и гас за месец или два, по што цената на нафтата на пазарот ќе порасне до 200 долари за барел.

„Тоа ќе биде енергетска бомба на Путин и божиќен подарок за Западот“, испаничи авторот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.