Пушилин: Размена на странски платеници не е планирана

Шефот на ДПР, Денис Пушилин, рече дека властите на Републиката не планираат да разменат двајца државјани на Велика Британија и еден државјанин на Мароко кои се бореле на страната на вооружените сили на Украина.

Британците Шон Пинер, Ејден Ајслин и Мароканецот Брахим Садун се осудени на смрт.
Пушилин: Размена на странски платеници не е планирана

Според Пушилин, исто така, нема основа за преиспитување на казната изречена против платениците претходно.

Да потсетиме дека Британците Шон Пинер, Ејден Ајслин и Мароканецот Брахим Садун претходно беа осудени на смрт.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.