Пјонгјанг лансираше уште една ракета: Може да лета до копното на САД, нивото на борбена подготвеност е подигнато во Јужна Кореја

Северна Кореја денеска истрела нова ракета, а најверојатно станува збор за интерконтинентална балистичка ракета, објави Јужна Кореја, еден ден откако Пјонгјанг лансираше помала ракета.

За ова лансирање извести и јапонската крајбрежна стража, пренесува Ројтерс.

Пјонгјанг лансираше уште една ракета: Може да лета до копното на САД, нивото на борбена подготвеност е подигнато во Јужна Кореја

Министерството за одбрана на Јужна Кореја соопшти дека ракетата се чини дека е интерконтинентална балистичка ракета, која е оружје со најдолг дострел на Северна Кореја и има способност да испорача нуклеарна боева глава до која било локација на копното на САД, според британската агенција, пренесува Ројтерс. .

Ракетата истрелана од Северна Кореја денеска имаше можност да прелета дури 15.000 километри, изјави јапонскиот министер за одбрана Јасуказу Хамада.

Ракетата, класа на интерконтинентална балистичка ракета (ICBM), достигна височина од 6.000 километри покривајќи дострел од 1.000 километри на покачена траекторија, изјави претходно Хироказу Мацуно, главен секретар на кабинетот на јапонската влада.

Тој слета на околу 200 километри западно од островот Ошима во северната префектура Хокаидо.

САД го осудија лансирањето, додека Јужна Кореја го подигна нивото на борбена готовност.

Да потсетиме, еден ден претходно, Северна Кореја истрела балистичка ракета со краток дострел, а нејзиниот министер за надворешни работи Чое Сон Хуи предупреди на „жестоки воени одговори“ на потезите на САД за зголемување на военото присуство во регионот.

Тој исто така рече дека Вашингтон „се коцка за која ќе зажали“.

Во изјавата пренесена од државните медиуми, Чое го осуди трилатералниот самит во неделата на САД, Јужна Кореја и Јапонија, за време на кој лидерите на тие земји ги критикуваа тестовите на оружје на Пјонгјанг и ветија поголема безбедносна соработка.

Оваа година, Северна Кореја изврши рекорден број тестови на балистички ракети, кои се забранети со резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации кои ја санкционираат земјата поради нејзината ракетна програма и развој на нуклеарно оружје.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.