Работата во Русија ја прекинуваат Coca-Cola, Pepsi, Starbucks и McDonald’s

Coca-Cola и PepsiCo ја прекинуваат продажбата на нивните сокови во Русија, откако претходно и McDonald’s и Starbucks објавија најава за прекин на бизнисите во таа држава.
Coca-Cola објави дека во 2021 година, нејзините операции во Русија и Украина сочинувале околу 1% до 2% од нето оперативниот приход.
PepsiCo, чиј пијалак беше меѓу ретките западни производи дозволени во Советскиот Сојуз пред неговиот распад, најави дека ќе продолжи да продава во Русија млеко и други млечни производи, храна за бебиња и мали деца.

McDonald’s претходно објави дека привремено ќе ги затвори сите свои 847 ресторани во Русија. Starbucks објави и дека ги суспендира сите деловни активности во Русија и дека околу 130 кафулиња што го носат неговото име ќе бидат затворени.
Русија почна инвазија на Украина на 24 февруари, што го натера Западот да воведе строги санкции против државата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.