Радев: Нема напредок на отворените прашања меѓу Софија и Скопје

Бугарскиот претседател Румен Радев ги коментираше актуелните теми пред новинарите во Пловдив.

„Нема напредок за отворените прашања меѓу Софија и Скопје, така што нема услови за мојата посета на Париз на претседателот Макрон, сакам да видам вистински резултати, ја ценам посветеноста и напорите на нашите европски партнери.
Румен Радев, претседател на Република Бугарија

„Нема напредок за отворените прашања меѓу Софија и Скопје, така што нема услови за мојата посета на Париз на претседателот Макрон, сакам да видам вистински резултати, ја ценам посветеноста и напорите на нашите европски партнери. Што се однесува до убедувањето на премиерот Кирил Петков дека последна опција на темата Република Северна Македонија е парламентот, морам да појаснам дека последна опција е секогаш народот и има уставни механизми за нивна консултација“, рече Румен Радев.

Тој објасни дека будно ги следи позициите на политичките партии. Тој го коментираше и претстојното ажурирање на буџетот.

„Многу земји веќе ги ажурираа своите буџети, ако нема сигурност не можеме да зборуваме за економија, образование, култура и наука“, додаде тој.

Според него, бегалците се покажале како болна тема. Румен Радев истакна дека политиката на бугарската држава мора да биде внимателна и доследна на оваа тема.

„На почетокот главен приоритет беше да ги интегрираме, но сега го гребеме тоа. Имаме сериозен недостиг од квалификувани специјалности како лекари, медицински сестри и инженери, секој што сака да работи, нивните деца да учат во нашите училишта. треба да добијат таква можност, но и бегалците мора да ги следат упатствата на бугарските институции. Ако сакате поддршка од бугарската држава, мора да ги почитувате нејзините одлуки“, додаде Румен Радев.

Според него, целосната европска интеграција е стратешка цел за Бугарија, а усвојувањето на еврото е втемелено во бугарското членство во Европската унија.

„Мора да има јасна идентификација на ризиците, заедно со план за воведување на еврото, план за неутрализирање на потенцијалните негативни последици, за зголемување на приходите, бидејќи доколку има несоодветни одлуки тие не се платени од оние што ги преземаат. , но од граѓани“, додаде Румен Радев.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.