РАЗБИЕНА ,,КРОФНА МАФИЈАТА” ВО ГРЦИЈА. СЕ ВОДЕШЕ ВОЈНА МЕЃУ БУГАРСКИОТ И АЛБАНСКИОТ КЛАН ЗА ПЛАЖИТЕ И ОГРОМНИОТ ПРОФИТ

Грчките медиуми објавија документи за операциите на „крофна мафијата“ на плажите на Халкидики, чии членови неодамна беа уапсени од грчката полиција.

РАЗБИЕНА ,,КРОФНА МАФИЈАТА” ВО ГРЦИЈА. СЕ ВОДЕШЕ ВОЈНА МЕЃУ БУГАРСКИОТ И АЛБАНСКИОТ КЛАН ЗА ПЛАЖИТЕ И ОГРОМНИОТ ПРОФИТ

Како што пренесуваат медиумите во Грција, членовите на криминалната организација ги принудувале лицата на кои им биле потребни пари да продаваат крофни на екстремно високи температури, а потоа им земале поголем дел од пазарот, често со физичка принуда. Од производителите наводно ги купувале крофните за 50 центи, а поголемиот дел од заработката од продадените крофни одела во џебовите на организаторите на „акцијата“.

Просечно продавале околу 600 крофни дневно, а заработката изнесувала меѓу 600 и 1.200 евра, во зависност од тоа дали една крофна чини две или три евра. Споменатото апсење не е прв случај на апсење на членови на „крофна мафијата“ во Грција. Минатата година грчките медиуми најавуваа за оваа криминална група, наведувајќи дека на овој дел од грчкото крајбрежје се водат вистински војни меѓу „клановите“ на продавачи на крофни.

Војната главно се води меѓу бугарските и албанските граѓани кои сакаат да го постигнат приматот во продажбата на крофни на плажите на Халкидики, пишуваат медиумите.

„Слушнав истрел и некој рече да земе граната. За среќа, луѓето излегоа од градина и бев спасен“ – сведочеше четириесет и четиригодишен Грузиец кој беше жртва на напад плажата Мармарис на Халкидики.

Странец кој живее во Грција во последните 25 години и продава крофни, преку своето сведочење го опиша нападот на „мафијата за крофни“.

Пред околу 24 часа, во празен улица во Никити, четири непознати мажи го блокирале неговиот автомобил, паркирајќи го возилото, црн „фолксваген“ туарег со покриени регистарски таблички, и му го попречиле патот.

„Сигурен сум дека ме нападнаа затоа што продавав крофни на плажите на Халкидики“ – додава тој.

Од автомобилот излегле четири лица, кои поминале покрај автомобилот на продавачот на крофни и почнале да го удираат. Истовремено, дел од сторителите фрлале камења кон жртвата при што му ги оштетиле стаклата на возилото. Додека жртвата постојано била удирана со тупаници, видел како еден од нив вперил пиштол кон него и пукал. Куршумот не го погодил, и веднаш по пукањето слушнал како еден од напаѓачите вели:

„Скријте ги пиштолите и да одиме“. Потоа сторителите побегнале со автомобил кон плажата.

„Сите излегоа и застанаа пред моето возило. Се обидоа да ја отворат вратата, но прво не успеаја. Потоа еден почна да фрла по мене со големи камења, друг ме удри со тупаница по лицето, додека третиот ме удираше со нозете по ребрата. Ја покрив главата со рацете а тие продолжија да ме тепаат.

Одеднаш слушнав истрел и луѓето кои дотогаш ме удираа одеднаш рекоа некој да ја најде и да ја земе гранатата. За среќа, луѓето излегоа на балконите и терасите, а тие влегоа во Туарегот и отидоа на плажата Никити“ – го опишува нападот Џорџијанос.

Во контекст на претресот на возилото, идентификуван е обвинетиот ,,К”, за кој се вели дека е мозокот на организацијата „крофна мафија“. Туарегот што го управувал имал траги од удар на предниот десен браник, што ја потврдува вмешаноста на возилото во нападот врз Џорџијанос.

Во автомобилот бил пронајден нож со сечило од 6,5 сантиметри. При усен распит, ,,К” признал дека учествувал во нападот на четириесет и четиригодишниот. Конкретно признал дека го удрил двапати во лицето, но негираше дека пукал и дека се вмешани други луѓе.

Како причина за инцидентот, тој навел претходен полесен судир меѓу неговото возило и оштетеното возило на жртвата. ,,К” успеал да ги убеди истражителот и обвинителот да го ослободат под рестриктивни услови до судењето. Наводниот водач на бандата и извршител на нападот и претходно ги загрижи властите бидејќи против него е поведена постапка за повеќе тешки кривични дела, како што се разбојништво, изнуда, киднапирање, кражба, кражба на животни, прекршоци со оружје, како и како за телесни повреди и закани.

Уапсен криминален синџир кој ги тероризирал продавачите на крофни на Халкидики, како што пишуваат корисниците на социјалната мрежа Фејсбук во групата „Во живо од Грција“, оваа приказна завршила оваа година. Уапсени се сите членови на криминалната организација, чиј лидер бил триесет и деветгодишен Грк. Оваа група принудувала странци да продаваат крофни во нивно име на 19 плажи на Халкидики. Уапсените се на возраст меѓу 17 и 52 години – пишуваат медиумите.

Со закани по живот, физички напади, вклучително и пукање со огнено оружје минатата година, успеале да ги растераат и другите продавачи на брза храна по плажите. Истовремено уценувале и изнудувале барови на плажа и ресторани за брза храна. Како што јавија медиумите, констатирано е дека во најмалку седум случаи членови на споменатата криминална група употребувале закани по живот нанесувајќи и физички повреди и огнено оружје против други лица.

Во еден од претходните случаи, водачот на бандата бил уапсен од полицајците на Одделот за безбедност Полигирос за обид за убиство што се случило на подрачјето на Халкидики, во јули 2021 година. Целта наводно им била да ги окупираат најпопуларните плажи на оваа туристичка дестинација, што ќе им донесе огромен профит.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.