Разбиен голем синџир на проституција во Загреб, тајните ги откри ЦРНИ РОКОВНИК

Кога старите полициски познаници ги здружија силите за да ја спроведат идејата за брза заработка преку проституција во Загреб и со оглед на нивното претходно знаење и искуство за „продавање љубов“ знаеја дека ќе им се слеваат МНОГУ ПАРИ во џебовите. „Јутарњи лист“ пишува за растурањето на голем синџир на проституција во главниот град на Хрватска.

Разбиен голем синџир на проституција во Загреб, тајните ги откри ЦРНИ РОКОВНИК

Елаборираниот план беше едноставен. Тие објавија еротски реклами за давање сексуални услуги, скокоткајќи ја фантазијата на луѓето кои бараат „љубов“. Клиентите потоа решиле да се јават на броевите наведени во огласот, но на тие први повици никој никогаш не одговорил.

Наместо тоа, веднаш би добиле автоматски генерирани СМС пораки, СМС со следнава содржина: „Здраво. Нова сум овде и само за кратко сум тука! Еден час е 1.000 куни, а половина час е 600. Врска со заштита, бакнување, можен стриптиз 1.000 куни за 1 часот по полноќ“, пренесува „Јутарњи лист“.

А имаше и смс пораки за давање „сексуални услуги без брзање во климатизирана просторија“ со напомена дека нема анален однос.

Не морале долго да чекаат на првите работни места, за кои изнајмиле неколку станови во „елитна“ зграда во загрепската населба Шпанско. Потоа тимот повторно преку СМС пораки испратил клиенти во потрага по жешка забава на таа адреса, каде ги чекале девојки во долна облека – едната била од Србија, а идентитетот на другите се уште не е познат.

Имаше секакви клиенти, од разновиден спектар на ресторани, преку менаџери за продажба, до занаетчии…

Полицијата преку посебни доказни дејствија откри дека за половина час во зависност од проценките наплатувале од 500 до 800 куни, а за цел час од 1.000 до 1.400 куни. Дел од заработените пари од над 700 илјади куни (околу 92.000 евра) осомничените земале по претходни договори, што е видливо од снимената телефонска комуникација и од разменетите пораки.

„Ајде, крени го газот. Прво оди земи ги парите, а потоа дојди“, му вели првоосомничениот на својот пријател, кој, полн со разбирање за продавачите на љубов, му одговара: „Нема да земам сега затоа што тие спијат“.

За ова Д.З., со нова доза на разбирање, се согласува со него, но го потсетува дека е важно тој да ги преземе парите.

Д.З.(39) и А.Ч.(46) во пар со помош на нивната другарка С.Г.(41) за краток период од околу еден месец на тој начин заработиле голема сума на пари. Меѓутоа, големата флуктуација на луѓе низ зградата од утро до вечер ја забележале станарите на тој станбено деловен објект, па полициските детективи ги засукале ракавите и тргнале во истрага по огласите и со помош на специјални докази за прислушување, организираше мозаик од бизниси кои во изминатиот нешто повеќе од еден месец го користеле 445 луѓе.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.