Разрешен Јово Вангеловски, претседател на Врховниот суд

Денес поради нестручно и несовесно вршење на функцијата Судскиот совет го разреши претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски.
Претставката за негово разрешување ја поднесена невладината “Зелена лупа“, поради донесена одлука на Вангеловски, според која му се овозможило бегство на бизнисменот Сеат Кочан, кој е обвинет со предметот „Труст“.
Вангеловски има право на жалба до Врховниот суд.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.