Ракетите од сулфур подарени од Британија на Украина ја „променија динамиката“ на клучните нови фронтови на Донбас

Напредните британски ракети Бримстон ја „променија динамиката“ во војната меѓу Украина и Русија, додека двете земји се борат за контрола на источниот регион Донбас.

Противтенковските проектили, кои Обединетото Кралство ѝ ги подари на оваа источноевропска земја, се вели дека ги прават руските формации ранливи, дури и ако се со милји подалеку од фронтот.

Бен Мурс, политички советник за набавки во Министерството за одбрана, на Твитер напиша: „Украинското распоредување на Бримстоун значи дека дури и инвазивните формации кои се далеку назад, се движат, надвор од патот и дисперзирани се ранливи. [Ова] повторно ја менува динамиката.’

Ракетите Бримстоун се водат со радар и се користени од РАФ во Авганистан, Либија и Ирак.

Иако вообичаено паѓаат од небо, тие се прилагодени во Украина да се лансираат од возила на земја или од статичен фрлач, пишува Тајмс.

Тие се способни да удираат тенкови кои брзо се движат, оклопни возила, па дури и мотори на оддалеченост до 15 милји.

„Тоа им дава можност на Украинците да го напаѓаат рускиот оклоп на долг дострел – не само тенкови и оклопни транспортери, туку и руска артилерија што се транспортира со возила“, рече Бен Бери, виш соработник за копнена војна и Меѓународниот институт за стратешки студии.

„Откако ќе се заклучи, ќе се најде таму прилично ефективно“, додаде тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.