Ракијата навистина е лек: Кажете им “збогум“ на овие болки

Ракијата е пијалок кој се конзумира на Балканот и често постарите знаат да кажат дека таа е лек за многу болести.
Тоа е точно, а ова се дел од болките кои можат да ви поминат со ракија:
Болка во желудник – доколку сте јаделе тешка храна која ви предизвикува болка во желудникот, прст-два од лозова ракија веднаш ќе ја смири болката.
Забоболка – голтка ракија држете ја десетина секунди на болниот заб и тоа повторете го неколку пати, ќе помогне во намалување на забоболката.


Болки во грлото- ако имате болки во грлото тогаш тоа е предизвикано од бактериска инфекција, ракија со неколку капки прополис успешно ќе го дезинфицира грлото.
Болки во грбот – малку ракија лесно втријте ја на болниот и вкочанет грб и болката и вкочанетоста ќе исчезнат.
Вкочанет врат – исто како и кај грбот, вкочанетиот врат исто така може да се санира на овој начин.
Лоша циркилација – нашите баби и дедовци често по будењето конзумирале ракија за подобра циркулација на крвта во организмот во текот на денот.
Уролошки проблем – ракија со магдонос е сјаен сојузник во борбата против бактериски инфекции на уринарниот тракт.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.