Ракија усмрти 53 лица

Во индиската држава Бихар 53 луѓе починаа откако консумирале нелегално произведен алкохол, соопшти денеска полицијата.

Специјален тим почна да го истражува случајот во областа Чапра во регионот Саран, изјави претставник на локалната полиција. Неколку луѓе сè уште се лекуваат во болниците. Ниту еден нов случај од синоќа не е регистриран.

Првите извештаи почнаа да доаѓаат во вторникот, бидејќи луѓето пристигнаа во болниците во областа со стомачни грчеви, повраќање и заматен вид, соопштија локалните власти.

Исто така, спроведовме интензивни рации низ областа во последните 48 часа и уапсивме 126 нелегални трговци со алкохол. Запленети се и повеќе од 4.000 литри недозволени алкохолни пијалоци, НДТВ го цитираше окружниот судија на Саран, Рајеш Мена на вчерашниот брифинг.

Бихар е една од ретките држави во Индија, каде е забрането производство, продажба и консумирање алкохол. Забранет е во државата од 2016 година непосредно пред регионалните избори на барања на женски групи кои рекоа дека нивните мажи ја трошат својата ограничена заработка на алкохол.

Често има извештаи од Бихар и Гуџарат, друга држава која го забрани алкохолот, за смртни случаи од фалсификуван алкохол, кој е нелегално произведен без никакви регулативи.

Во Индија, стотици претежно сиромашни луѓе умираат секоја година, затоа што пијат токсичен алкохол. Ова е поевтино од комерцијално произведените, но често содржи метанол или други супстанции кои можат да предизвикаат сериозно труење.

Пронајдете не на следниве мрежи: