Расте бројот на заболени од коронавирус во Хрватска

Loading...

Бројот на заразени со коронавирусот во Хрватска расте во последните четири дена, а денеска има 17 новозаразени.
Хрватскиот портал Индекс.хр потсетува дека во четвртокот имало 11, во петокот 12, а вчера 18 нови случаи на коронавирусот.
Националниот штаб за цивилна заштита најави дека денеска ќе одржи прес-конференција, по подолго време, по повод зголемувањето на бројот на заразени лица.
Во меѓувреме, министерот за здравство, Вили Берош на својот Твитер профил објави дека „ситуацијата е под контрола, но ништо не е поважно од здравјето на нацијата“.

loading...