Растот на продажбата на енергија во Норвешка ги поттикнува обвинувањата за профитирање од војна

Избезумената потрага на Европа по алтернативи за руската енергија драматично ја зголеми побарувачката – и цената – за норвешката нафта и гас.

Норвешкиот енергетски гигант Equinor, кој е во мнозинска сопственост на државата, заработил четири пати повеќе во првиот квартал во споредба со истиот период минатата година.

Русија го стопираше природниот гас за Финска, Полска и Бугарија поради одбивањето да се плати во рубли.
Растот на продажбата на енергија во Норвешка ги поттикнува обвинувањата за профитирање од војна

Но, вториот по големина снабдувач на природен гас на континентот сега ги отфрла обвинувањата дека профитира од војната во Украина.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки, кој бара од оваа скандинавска земја да замени дел од гасот што Полска го добиваше од Русија, рече дека „гигантскиот“ профит на Норвешка од нафтата и гасот „индиректно се плен на војната“.

Тој ја повика Норвешка да го искористи тоа за да ги поддржи најтешко погодените земји, главно Украина.

Коментарите минатата недела допреа до нерви, иако некои Норвежани се прашуваат дали прават доволно за да се борат против војната во Кремљ со зголемување на економската помош за Украина и помагање на соседните земји да ја прекинат нивната зависност од руската енергија.

Даноците на неочекуваниот профит на нафтените и гасните компании се вообичаени во Европа за да им помогнат на луѓето да се справат со зголемените сметки за енергија, кои сега се влошени од војната.

И Шпанија и Италија ги одобрија, додека владата на Обединетото Кралство планира да воведе еден. Моравјецки бара од Норвешка да оди понатаму со испраќање нафта и профит на други нации.

Норвешка, една од најбогатите земји во Европа, посвети 1,09% од својот национален приход за прекуокеански развој – еден од највисоките проценти во светот – вклучително и околу 200 милиони евра помош за Украина.

Со преполната каса од парите за нафта и гас, некои би сакале да видат повеќе пари наменети за ублажување на ефектите од војната – а не да се трошат од средствата за агенциите кои поддржуваат луѓе на други места.

„Норвешка направи драматично намалување на финансирањето на повеќето институции на ОН и поддршка за проекти за човекови права со цел да ги финансира трошоците за прием на украински бегалци“, рече Берит Линдеман, директорка за политика на групата за човекови права Норвешкиот Хелсиншки комитет.

Таа помогна да се организира протест во средата пред Парламентот во Осло, критикувајќи ги приоритетите на владата и велејќи дека полските забелешки имаат „некои заслуги“.

„Изгледа навистина грдо кога знаеме дека приходите вртоглаво се зголемија оваа година“, рече Линдеман.

Осло, Опера и балет

Норвешките цени се надувува како балон додека континентот се обидува да го фрли рускиот гас
Цените на нафтата и гасот веќе беа високи поради енергетската криза и се зголемија поради војната. Природниот гас се тргува три до четири пати повеќе од истиот период минатата година.

Меѓународниот репер сурова нафта од типот „брент“ проби 100 евра за барел по инвазијата пред три месеци и оттогаш ретко се спушта подолу.

Норвешкиот енергетски гигант Equinor, кој е во мнозинска сопственост на државата, заработил четири пати повеќе во првиот квартал во споредба со истиот период минатата година.

Норвешка „придонесе со значителна поддршка за Украина од првата недела од војната, а ние се подготвуваме да направиме повеќе“, рече државниот секретар Еивинд Вад Петерсон преку е-пошта.

Тој рече дека земјата испратила финансиска поддршка, оружје и над 2 милијарди NOK (околу 200 милиони евра) хуманитарна помош „независно од цените на нафтата и гасот“.

Европските земји, во меѓувреме, помогнаа да се надујат норвешките цени на енергијата со тоа што се обидуваат да го диверзифицираат своето снабдување подалеку од Русија. Тие беа обвинети дека помагале во финансирањето на војната со тоа што продолжиле да плаќаат за руските фосилни горива.

Тоа енергетско потпирање „и дава на Русија алатка за заплашување и употреба против нас, а тоа е јасно докажано сега“, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, поранешен премиер на Норвешка, на состанокот на Светскиот економски форум во Давос.

Русија го стопираше природниот гас за Финска, Полска и Бугарија поради одбивањето да се плати во рубли.

ЕУ има за цел да го намали зависноста од рускиот природен гас за две третини до 2023 година преку зачувување, развој на обновливи извори и алтернативни набавки.

Европа апелираше до Норвешка – како и Катар и Алжир – за помош со недостатокот. Норвешка испорачува 20% до 25% од природниот гас во Европа, наспроти 40% од Русија пред војната.

Важно е Норвешка „да биде стабилен, долгорочен снабдувач на нафта и гас на европските пазари“, рече заменик-министерот за енергетика Амунд Вик.

Но, компаниите продаваат на нестабилните енергетски пазари и „со високите цени на нафтата и гасот забележани од минатата есен, компаниите секојдневно произведуваат речиси максимум од она што нивните полиња можат да го испорачаат“, рече тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.