Реал го мина Јунајтед на финасискиот трон

Реал Мадрид го прескокна Манчестер Јунајтед на листата на најбогати фудбалски клубови во светот, која традиционално ја објавува финасискиот магазин „Форбс“.Вкупната вредност на Реал е проценета на 3,3 милијарди долари, што е за 76 отсто повеќе во однос на 2012 година.Манчестер Јунајтед за прв ат од 1994 година се наоѓа на второто место, иако неговата вредност пораснала од 1,86 на 3,17 милијарди долари.Барселона, која минатата година беше на петтото место на најновата листа се наоѓа на третата позиција, вредноста на Каталонците изнесува 2,6 милијарди долари.Зад најбогатите три светски фудбалски клубови следуваат. Арсенал (1,33 милијарди), Баерн Минхен (1,31 милијарди), Милан (945 милиони долари), Челзи (901 милион долари), Јувентус (694 милиони долари), Манчестер Сити (689 милиони долари) и Ливерпул (651 милион долари).Кога станува збор за фудбалерите, најбогат и понатаму е Дејвид Бекам со 50,6 милиони долари, зад него следуваат Кристијано Роналдо со 43,5 и Лионел Меси со 40,3 милиони долари.Реал Мадрид го прескокна Манчестер Јунајтед на листата на најбогати фудбалски клубови во светот, која традиционално ја

Пронајдете не на следниве мрежи: