Реал Сосиедад се поблиску до ЛШ

Фудбалерите на Реал Сосиедад се зацврстија на четвртата позиција во Примера, откако во претпоследниот натпревар од 33.коло ја совладаа Валенсија со 4:2.

Сосиедад со оваа победа над директниот конкурент се стекна со пет бодови предност и направи голем чекор кон пласманот во Лигата на шампиони. Валенсија преку Солдадо во 25.минута го постигна првиот гол на мечот. Домаќините израмнија десет минути подоцна, а до предност стигнаа со голот на Кастро во 73.минута. победата на Сосиедад ја најави Агирече во 87.минута, Јонас намали на 3:2 во 90.минута, а во судиското надополнување на времето Агирече со својот втор гол ја потврди победата на екипата од Сан Себастијан.Резултати, 33.коло:Еспањол-Гранада 0:1Малага-Хетафе 2:1Ваљадолид-Севиља 1:1Реал Сосеидад-Валенсија 4:2Леванте-Селта 0:1Атлетик Билбао-Барселона 2:2Атлетико Мадрид-Реал Мадрид 1:2Сарагоса-Мајорка 3:2Рајо Ваљекано-Осасуна 2:2Колото во понеделник ќе биде комплетирано со одигрувањето на натпреварот помеѓу Бетис и Депортиво.
Макфакс
Фудбалерите на Реал Сосиедад се зацврстија на четвртата позиција во Примера, откако во претпос

Пронајдете не на следниве мрежи: