,,Ремдесивир” препорачан од Европската агенција за лекови за лекување на коронавирусот

Loading...

,,Ремдесивир” препорачан од Европската агенција за лекови за лекување на коронавирусот

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави денеска дека ја препорача употреба на ремдесивир кај возрасни и деца на возраст од 12 години дијагностицирани со пневмонија за кои е потребен внес на кислород.

Се уште не е позната цената на лекот во Европа. Во САД ќе биде енормно скап, над 5000 долари. Додека замената која би била произведена во Индија би чинела околу 100 пати помалку или околу 50-80 долари.

Ремдесивирот  во Европа ќе се вика Веклури кога ќе биде одобрен од Европската комисија.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...