Републиката Донбас целосно ослободена – рускиот министер за одбрана Шојгу го извести Путин

Целата територија на Луганската Народна Република е одземена од украинската контрола, соопшти Москва.

Последните остатоци од украинските сили се протерани од Луганската Народна Република (ЛПР), објави во неделата рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Тој ја извести веста на претседателот Владимир Путин, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Шојгу рече дека руските трупи и силите на Донбас целосно го зазеле Лисичанск, последниот голем град кој остана под украинска контрола од 2014 година, кога ЛПР ја прогласи својата независност веднаш по пучот во Киев.

Русија и Украина објавија тешки борби околу Лисичанск претходно оваа недела, при што најжестоките борби се случија во нафтената рафинерија во градот.

Веста за заземањето на Лисичанск доаѓа откако украинските трупи се повлекоа од Северодонецк, блискиот град на спротивната страна на реката Северски Донецк, минатата недела. Борбите за Северодонецк траеја неколку месеци.

Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, наведувајќи го неуспехот на Киев да ги имплементира договорите од Минск, дизајнирани да им дадат специјален статус на регионите Доњецк и Луганск во рамките на украинската држава. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, првпат беа потпишани во 2014 година. Поранешниот украински претседател Петро Порошенко оттогаш призна дека главната цел на Киев била да го искористи прекинот на огнот за да купи време и да „создаде моќни вооружени сили“.

Во февруари 2022 година, Кремљ ги призна републиките во Донбас како независни држави и побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на ниту еден западен воен блок. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.