РЕСТОРАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА СЕ ВРАЌААТ НА РАБОТНО ВРЕМЕ ДО 21 ЧАСОТ

Рестораните и кафулињата од четврток 21 јануари ќе работат до 21 часот, објави премиерот Зоран Заев, откако на денешната владина седница ги разгледале епидемиолошките насоки.
Како дел од Ковид мерките и начин да се спречат групирања пред и околу новогодичните празници, угостителските објекти досега работеа до 18 часот.
„Со оваа одлука завршува и вонредното ограничување на работното време во угостителските објекти на бензиските пумпи, како и за гостите сместени во хотелите, мотелите, хостелите и останатите сместувачки капацитети, при што истите ќе можат да работат со редовното работно време утврдено со законот за работа на овие угостителски капацитети.“ – изјави Заев.
Министерот за здравство пак Венко Филипче кажа дека следната недела откако ќе се направи анализа на епидемилошката состојба во земјата, можно е да се дозволи работа на Угостителските објекти и до 23 часот.
Претходно и министерството за економија беше под засилен притисок од коморите на угостителите да се продолжи работното време до 23 часот.
„Не постои во светот индустрија која може да издржи и опстане со месеци соочена со континуирани бројни рестриктивни мерки и протоколи со ограничувања во своето работење на 30 и 50 отсто од своите капацитети. Невозможно е со месеци да премостувате, одлагате и да го издржите притисокот за навремено исполнување на сите редовни обврски, додека прометот и приходите се толку смалени.“ – велат од Независната угостителска комора.
Во меѓувреме инспекторите секојдневно се на терен, поради што беа затворени неколку угостителски објекти токму поради не почитување на здравствените мерки.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.