Рецепти за лесни салати за вечера

Салата со туна од конзерва

Состојки:
– 2 краставици
– 4 омати
– 250 гр. грашок од конзерва
– 200 гр туна од конзерва
– 1 кромид
– 2 супени лажици лимонов сок
– 1 супена лажица маслиново масно
– сол, бибер и италијански зачини по вкус

Подготовка:
Измијте го зеленчукот. Краставицата и доматот исечкајте ги на мали парчиња.
Исцедете ја течноста од грашокот и ставете го во длавок сад за салата заедно со краставицата и доматот. Туната издробете ја со вилушка и додадете ја/
Украсете со кругови кромид. Зачинете со масло, лимонов сок, соја и зачини.

Салата од пилешко и маслинки

Состојки:

– 2 јаболки
– 3-4 краставици
– пилешки гради
– 5-6 маслинки
– 3 супени лажици немасен јогурт
– сол и бибер по вкус

Подготовка:
Изрендајте го јаболките или ситно исечкајте ги. Исечкајте ги краставиците.
Пилешкото обарете го и произволно исечете го. Маслинките исечете ги на половина/
Измешајте ги сите намирници. Зачинете со јогурт, соја и мелен бибер.

Фитнес салата од пилешко филе

Состојки:

-300 гр пилешко филе
– 1 краставица
– 1 домат
– 1 бабура
– 2-3 супени лажици пченка од конзерва
– 1 супена лажица јогурт
– копар, сол и бибер

Подготовка:
Исечкајте ја краставицата на ленти, а доматот и бабурите на ситни коцки.
Филето обарете го, а потоа исечкате или искинете долж влакната.
Измешајте ги сите состојки. Зачинете по желба.
Салата од лосос

Состојки:

– 150 гр зелена салата
– 1 домат
– 1 краставица
– 250 гр филе од лосос
– 20 гр сенф
– 20 гр мед
– 20 гр соја сос

Подготовка:
Искинете ги листовите салата, исечете ги краставицата и доматот.
Измешајте соја сос, сенф и мед, посолете доколку е потребно.
Филето исечете го на парчиња. Испржете ги малце на маслиново масло. Сите намирници измешајте ги и зачинете со сосот од мед и сенг. Додајте бибиер по вкус.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.