Рецепт за брзи и здрави тортилји

Ако сте решиле да се храните здраво, тоа не значи дека ќе треба да поминувате повеќе време во кујната. Се разбира, на некои јадења им треба подолго време за готвење и подготовка, но има безброј рецепти за брза и здрава храна. Денес ви споделуваме еден од нив.

Потребни состојки:
1 голема интегрална тортилја
30 грама рукола
2 супени лажици пченка
1/2 црвена пиперка
2 супени лажици хумус
2 варени јајца
1/4 авокадо, исечкано на коцки

Начин на подготовка:
1.Загрејте ја тортилјата на тава.
2.Намачкајте ја тортилјата со хумус.
3.Додадете го зеленчукот, авокадото и исечканите варени јајца.
4.Завиткајте и декорирајте со салата. На здравје!

Пронајдете не на следниве мрежи: