Рецепт за вкусна орео торта од само 5 состојки

Одличен десерт за претстојните празници како оваа торта можат да направат дури и најголемите аматери во кујната. Не ви требаат комплицирани алатки за да го направите, а рецептот вклучува само 5 состојки. Пред сè, нема потреба да се пече.
Рецепт за вкусна орео торта од само 5 состојки
Потребни состојки:
400 г путер од кикирики
200 г црно чоколадо
175 г шеќер во прав
175 г путер
20 орео бисквити


Начин на подготовка:
Скршете ги бисквитите и измешајте ги со 75 г стопен путер. Притиснете ја добиената мешавина во тркалезен калап за торти и ставете ја во фрижидер 30 минути.
Измешајте путер од кикирики со шеќер во прав додека не добиете мазна смеса. Истурете ја смесата врз оладената база од бисквити орео. Ставете го во фрижидер половина час.
Измешајте ја преостанатата количина обичен путер со парчињата темно чоколадо и стопете ја на пареа додека не добиете сјајна глазура.
Истурете ја глазурата врз тортата и ставете ја во фрижидер 30 минути или неколку часа. Добар апетит!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.