РЕЦЕПТ ЗА ЗДРАВИ ДОМАШНИ БОНБОНИ! Готови за 15 минути!

Loading...

Направете домашни витамински бонбони за настинка и ублажување на кашлица
Овие бонбони ја ублажуваат кашлицата и се готови за 15 минути.
Состојки:
150 гр шеќер
1 лажичка цимет
1 лажичка куркума
половина лимон (исцеден)
малку каранфилче (изрендано)
половина лажичка ѓумбир
1 лажица мед
малку шеќер во прав
Подготовка:
Ставете ги сите состојки во тенџере освен медот, па растопете со постојано мешање. Варете десетина минути, тргнете од оган и измешајте со медот. Ако се згусне, вратете кратко на рингла. Направете мали бонбони на хартија за печење со помош на лажица. Оставете 15 минути да се стврднат, па посипете со шеќер во прав, доволно е една лажичка. Измешајте. Чувајте во кутија или тегла. Можат да стојат долго време.

loading...
Loading...