Рецепт за италијанско афогато

Loading...

Рецептот за италијанско афогадо е еден од најлесните десерти за подготовка доколку сакате да се заблажите по вечерата
Потребни состојки:
2 топки сладолед од ванила
1 нормална доза еспресо


1 супена лажица ликер од орев
Чоколадо, за декорација
Начин на подготовка:
Подгответе го еспресото како и секогаш. Ставете 1-2 топки сладолед од ванила во широка чаша или мал стаклен сад и сипете го еспресото над нив. Додајте го и ликерот од орев и изрендајте малку темно чоколадо. Сервирајте веднаш.

loading...