Рецепт за колач со кокос и чоколадна глазура

Loading...

Овој сочен и мек десерт се топи во уста.
Рецепт за колач со кокос и чоколадна глазура
Потребни состојки:
За бисквитот:
2 јајца
прстофат сол
7 лажици шеќер
100 милилитри масло
200 милилитри млеко
200 грама брашно
1 прашок за печиво
2 лажици какао
За филот:
1 литар млеко
7 лажици гриз
5 лажици шеќер
2 ќесички ванилин шеќер
200 грама кокос


Начин на подготовка на филот:
Ставете го млекото да зоврие. Кога ќе почне да врие, додајте го гризот и промешајте.
Додајте ги шеќерот и двете ќесички ванилин шеќер.
Гответе на тивок оган две до три минути, а потоа додајте го кокосот и измешајте сè добро.
Оставете го филот да се олади.
Начин на подготовка на бисквитот:
Додајте го шеќерот во јајцата и добро изматете со миксер.
Додајте ги останатите состојки, прво маслото, потоа млекото, брашното, солта и прашокот за печиво и на крајот додајте го какаото.
Измешајте сè, а потоа ставете ја смесата во сад за печење.
Кога бисквитот ќе се испече, нанесете го филот.
Потоа, прелијте го колачот со растопено чоколадо за готвење.
Оставете да се излади и послужете.

loading...