Рецепт за посна пица со ајвар и печурки: Крцкава и сочна, се спрема за час!

Loading...

Дали има нешто подобро од започнувањето на денот со вкусен појадок во форма на најпопуларниот италијански специјалитет – пица? Не секогаш мора да биде со сувомеснати производи и сирење; всушност, најпопуларната верзија на италијанска пица не содржи ниту шунка ниту сланина, туку многу излупени домати на потенка основа од тестото, обично со моцарела.
Во нашиот регион, пицата е едно од омилените јадења што може да се јаде за време на постот – со туна кога рибата е дозволена според црковните правила.
И ако ги почитувате правилата на постот, што овозможува консумирање риба само на Цвети и Благовести, можете да направите пица од дозволените состојки – тоа ќе биде вкусно и без туна.
За тестото:
450гр. брашно
280мл вода
70мл масло
1/2 коцки свеж квасец
лажичка сол
лажичка шеќер
За додатоците:
4 лажици рендан кашкавал
4 лажици ајвар
100гр. маслинки
200гр маринирани печурки
1/2 главици црн лук
3 поголеми кисели краставички
2 поголеми конзерви туна на парчиња
оригано


Подготовка:
Загрејте ја водата така што е млака, додадете го квасецот и шеќерот и оставете го квасецот да се активира. Истурете брашно во сад, додадете масло и месете го тестото со подготвениот квасец. Замесеното тесто оставете го да нарасне.
Во меѓувреме, исцедете ја туната од маслото и измешајте ја со ситно исечен кромид. Ако сте на строг пост, изоставете ја туната. Исечете ги шампињите на потенки парчиња, краставиците на коцки, а маслинките на кругови. Измешајте ајвар и кечап.
Тестото развлечете го со сукало, па спуштете го во тавата што претходно сте ја премачкале со масло. Ставете мешавина од кечап и ајвар врз тестото, а потоа наредете ја туната со кромид, печурки, краставици, маслинки и оригано.
Ставете ја тавата во рерна и печете ја пицата на 200 C додека не порумени. Украсете ја пицата со свежи листови од босилек и уживајте.
Пријатно!

loading...