Рецепт за салатата без која Криси Тајген не може да живее

Loading...

Одлично оди со печено пилешко или свинско месо
„Кога одам во нов тајландски ресторан, обавезно нарачувам салата од папаја и tom yum супа. Ако нешто од тоа не чини, веројатно нема да биде добра другата храна“, открива моделот и водителка Криси Тајген. Нејзината мајка Вилајлук е родена во Тајланд и подготвува домашни специјалитети за нејзината ќерка до пет пати неделно. „Ставаме многу повеќе чили отколку што пишува во рецептот, а освен со ориз, одлично оди со печено пилешко или свинско месо. Ако не можете да најдете папаја, можете да користите боранија, па дури и рендана свежа краставица“, вели таа.


Состојки
1 лимета (зелен лимон)
1 голема јалапењо пиперка или 3 свежи тајландски чили пиперки
1 исушена тајландска чили пиперка
2 чешниња лук
2 лажици палмин или друг кафеав шеќер
10 шери домати
2 лажици сос од риба
500 гр зелена папаја (или боранија)
3 лажици несолени тостирани кикирики
варен ориз од јасмин
Подготовка
Исечете половина лимета на тенки парчиња и иситнете ги во смесата со чили пиперки, лук и шеќер додека шеќерот не се стопи и сè не се измеша добро. Додадете ги доматите и лесно изгмечете ги. Стиснете го сокот од преостанатата половина лимета (приближно 1 лажица) во смесата и промешајте го сосот од риба. Ако користите зелена папаја, излупете ја, извадете го семето и исечете ја на тенки ленти. Ако користите оранија, исечете ги на должина од 5 сантиметри. Треба да набавите четири чаши папаја или боранија. Додадете го преливот во исечената папаја или боранија и измешајте сè добро да се соедини. Поделете во чинии, а одозгора ставете ги тостираните кикирики. Послужете со варен ориз.

loading...