Рецепт за сос кој е совршен за салати, но и многу повеќе!

Loading...

Зелена магија во вашата салата, врз зеленчук и многу повеќе! Овој вкусен сос е лесен за подготовка и е одличен за вегани.
Рецепт за сос кој е совршен за салати, но и многу повеќе!
Потребни состојки:
10 гр свеж магдонос (лабаво исечен пред мерење)
7 гр свежи листови од босилек (лабаво исецкани пред мерење)
8 гр свеж пипе, исечкан
15 милилитри сок од лимон
60 гр индиски ореви
80 милилитри вода (или повеќе по потреба)
2 големи чешниња лук
1/2 лажиче морска сол
1 нотка црн пипер
15 милилитри маслиново масло или по вкус
Начин на подготовка:
Потопете ги индиските ореви во многу топла вода 15-20 минути, а потоа исцедете ги.
Во мал блендер, додадете ги сите состојки и блендирајте околу 1-2 минути или додека не добиете кремаста смеса.
Вкусете и прилагодете го вкусот по потреба, додавајќи повеќе сол по вкус, сок од лимон за киселост или билки. Ако е премногу густо, додадете повеќе вода.
Чувајте го во затворен сад во фрижидер до 3-4 дена.

loading...