Рецепт на денот: Куглоф со јаболка

Потребни состојки:
3 јајца
150 мл масло
250 мл млеко
300-350 г шеќер
350-400 г брашно
Половина печиво
Ванилин шеќер
Рендани јаболка
Какао

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)


Начин на подготовка:
Изматете ги јајцата со шеќерот и додадете ги прво течните состојки, па сувите. На крај додајте ги и ренданите јаболка. Пола од смесата префрлете ја во намрсен и набрашнет плех, а во другата половина додадете неколку лажици какао, па распоредете ја врз првиот дел. Печете го колачот на 180 С околу 30-40 минути(проверете со чепкалка), па оставете убаво да се излади пред да го послужите. Потоа може да го искомбинирате со омилениот крем, прелив, овошје и додатоци по желба.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.