Рецепт на денот: Чоколадна фантазија со лешници

Loading...

Погледнете го овој рецепт како да направите вкусен чоколаден десерт за целото семејство.
Рецепт на денот: Чоколадна фантазија со лешници
Потребни состојки:
570 грама шеќер
300 грама брашно
700 милилитри јогурт
прашок за печиво
120 милилитри масло
3 лажици какао
150 грама мелени лешници
100 грама чоколадо за готвење


Начин на подготовка:
Измешајте ги сите состојки (освен чоколадото и лешниците) сè додека не се изедначи смесата, а потоа додајте ги лешниците.
Во сад за печење посипете малку брашно, а потоа ставете ја смесата и печете на температура од 200 °C околу половина час.
Кога тортата ќе се испече, подгответе ја глазурата. Растопете го чоколадото со малку масло и вода на тивок оган, а потоа прелијте ја тортата.

loading...