РЕЧИСИ ПОЛОВИНА ОД ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНA E УНИШТЕН: „Киев се подготвува за различни сценарија, вклучително и тотално исклучување“

Неодамнешниот бран руски ракетни и беспилотни напади осакати речиси половина од енергетскиот систем на Украина, изјави украинскиот премиер Денис Шмигал, пренесува Би-Би-Си.

Штетата ќе се случува кога температурите ќе се спуштат под нулата и главниот град Киев и кога ќе дојде првиот зимски снег.

РЕЧИСИ ПОЛОВИНА ОД ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНA E УНИШТЕН: „Киев се подготвува за различни сценарија, вклучително и тотално исклучување“

Еден функционер во Киев предупреди дека градот може да се соочи со „целосен прекин“ на електричната мрежа.

Претседателот Володимир Зеленски претходно изјави дека 10 милиони Украинци останале без струја.

И во своето видео обраќање во петокот вечерта, Зеленски рече дека „тешката ситуација со снабдувањето со енергија сè уште постои во вкупно 17 региони и во главниот град“, но додаде дека во текот на денот имало „значително помалку итни исклучувања“ како енергетски работници индустриите се тркаа да ја вратат моќта.

„За жал, Русија продолжува да изведува ракетни напади врз украинската цивилна и критична инфраструктура. Речиси половина од нашиот енергетски систем е оневозможен“, рече премиерот Денис Шмигаљ на прес-конференција во петокот.

Никола Поворозник, заменик-шефот на киевската администрација, рече дека градот „се подготвува за различни сценарија, вклучително и целосно исклучување“.

Тој не кажа што ќе се случи во случај на целосно затемнување, но властите рекоа дека не размислуваат за евакуација на ниту еден град.

Украинскиот национален мрежен оператор Укренерго објави на Телеграм: „Земјата агресор официјално призна дека нејзината цел е да ја уништи нашата енергетска инфраструктура и да ги остави Украинците без струја и топлина“.

Максим Тимченко, извршен директор на најголемата украинска приватна енергетска компанија ДТЕК, за Би-Би-Си изјави дека „ситуацијата се влошува“.

„За жал, по секој напад имаме се помалку сигурен и стабилен енергетски систем. Тоа е реалноста“, рече тој.

Русија во четвртокот погоди повеќе енергетски објекти и цивилни згради, помалку од два дена по едно од нејзините најтешки бомбардирања до сега.

Ова е неодамнешна руска тактика по неуспех на бојното поле, а нејзиното влијание почнува се посилно да се чувствува. Москва вели дека нападите се одговор на „неподготвеноста“ на Киев да ги води мировните преговори.

Оние кои страдаат од прекини на електрична енергија се главно во регионите Киев, Одеса, Виниција и Тернопил.

Владата ги повика луѓето да штедат енергија со намалување на употребата на апарати за домаќинство како што се печки, машини за перење, електрични котлиња и пегли.

Во неодамна ослободениот град Керсон, заменик-шефот на канцеларијата на Зеленски објави фотографии од луѓе кои користат електрична енергија во шаторите предвидени за него, бидејќи сè уште нема струја, додавајќи дека владата се надева дека ќе ја врати електричната енергија во градот „до крајот на оваа недела .

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.