РЕШЕТЕ ГО ПРОБЛЕМОТ НА ПРИРОДЕН НАЧИН: Ова се најдобрите чаеви за болно грло

Пред да го земете лекот, прво обидете се да го решите проблемот со овој топол напиток.

РЕШЕТЕ ГО ПРОБЛЕМОТ НА ПРИРОДЕН НАЧИН: Ова се најдобрите чаеви за болно грло

Зимата е на прагот, а со неа ќе се отвори и студената сезона. Болката во грлото е еден од најнепријатните симптоми и може да трае со денови. Благата болка во грлото е полесна за лекување отколку што мислите и не треба секогаш да земате лекови. Излегува дека чајот има многу придобивки во лекувањето на овој проблем. За настинки и болки во грлото, шолја топол чај од кој било вид веројатно ќе ја ублажи болката веднаш. А еве кои се најпосакуваните во оваа ситуација:

  • Зелениот чај има антиинфламаторно дејство, што може да помогне да се намали отокот на ткивата во грлото.
  • Истото важи и за чајот од нане, кој содржи ментол, соединение познато по своето смирувачко дејство.
  • Доколку не сте љубител на зелен чај или чај од нане, пробајте топла лимонада. Одлично помага при болки во грлото и настинки бидејќи е полн со витамин Ц кој помага во зајакнување на имунолошкиот систем. Ако сакате да го ублажите горчливиот вкус, можете да додадете малку мед, помага и за лекување на овој проблем.

Чајот од куркума прави чуда и при болки во грлото. Има антивирусни, антибактериски и антиинфламаторни својства кои помагаат во смирување на болката и зајакнување на имунолошкиот систем.

Пронајдете не на следниве мрежи: