Решила здравствен проблем кој мачи 80 отсто од луѓето – во чаша млеко го додала ова…

Ова е еден од најпопуларните рецепти во светот. Статистиката вели дека неиздржливата болка во грбот е на прво место на листата на причини зошто луѓето ги пропуштаат работните денови.
Околу 80 отсто од луѓето во одреден момент од животот чувствуваат неиздржлива болка во тој дел од телото.
Еден вид на болки во грбот, ишијас, особено е болен, а се случува поради притисокот или пак надразнувањето на еден од петте грбни нерви кои што заедно го формираат ишијадичниот нерв.
Поблагите облици на ишијас поминуваат сами од себе, но за потешките случаи често можат да помогнат рецептите од народната медицина.
Еден од најпопуларните рецепти за олеснување на тегобите е млекото со лук. Звучи невообичаено, но луѓето се колнат дека делува.


Рецепт:
– 4 мелени чешниња лук;
– 1 шолја млеко;
– мед.
Постапка:
Лукот и млекото ставете ги во поголем сад да провријат на тивок оган, мешајќи ги. Кога ќе провријат тргнете го садот од оган, па по желба засладете.
Поради тоа што белиот лук ја разредува крвта, не би требало ова да го пиете повеќе пати во текот на денот, но тоа целосно ќе ги олесни болките.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.