Рижото со зеленчук и бело месо: Богат оброк кој ќе ве засити

Рижотото со пилешко месо лесно се прави, а е исклучително здраво и лесно.
Рижотото е едно од оние јадења за кои не ви е потребно ниту големо искуство, ниту многу време за подготовка.
Идеален ручек кој ќе ги задоволи и љубителите на месо и зеленчук.
Покрај тоа, ова јадење содржи и ориз, па може да се смета за комплетен оброк за кој не ви треба ниту леб. Комбинацијата од зеленчук и пилешко месо, со одбрани зачини, му дава на јадењето уникатен вкус кој ќе го воодушеви вашето семејство.
Состојки:

 • 1 шолја ориз
 • 2 пиперки
 • 2 домати
 • 1 главица кромид малку масло
 • 200 мл. сок од домати
 • 300 гр. пилешко месо
 • сол, бибер
 • мелена пиперка
  Подготовка:
  Кромидот исечкајте го ситно, па пропржете го со масло и малку вода. Потоа додадете го месото и уште малку топла вода. Сето тоа добро измешајте го и зачинете, па динстајте околу 10 минути.
  Додадете пиперка, домат и 200 мл. топла вода. Кога ќе зоврие додадете го оризот и сокот од домати.
  Додадете вода додека не се свари оризот.
  На здравје!
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.