Рикер:САД го поддржува продолжувањето на дијалогот Белград-Приштина

Loading...

Помошникот американски државен секретар Филип Рикер позитивно го оцени настојувањето на владата на Србија низ дијалог со Приштина да дојде до прифатливи решенија, кои ќе обезбедат стабилност, јавија белградските медиуми.Српскиот премиер Ивица Дачиќ во вторникот вечерта во Брисел се сретнал со американскиот функционер, кого го информирал за текот на дијалот на Белград и Приштина.Американскиот државник задолжен за Балканот повторил дека Вашингтон  им пружа продолжение на дијалогот и нагласи дека САД ја поддржува европската перспектива на Србија, се наведува во соопштението на српската влада.Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи вчера во Брисел започнаа нова, петта рунда од дијалогот со посредство на високата претставничка на Европската унија, Кетрин Ештон.
МакфаксПомошникот американски државен секретар Филип Рикер позитивно го оцени настојувањето на владата на Србија низ ди

loading...