Рогозин и се заканува на Бугарија со ракетата „Сармат“. Таа не бара дозвола за прелет. Каква е состојбата со Македонија?

Причина за неговата изјава на Твитер беше одбивањето на бугарската страна да дозволи летот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за Србија, поради што посетата беше откажана. Рогозин напиша дека Сармат нема да бара дозвола.

Што го прави Сармат добар? Нема да бара дозвола да прелета од кукавичките Бугари, злобните Романци и Црногорците кои ја предадоа нашата заедничка историја. И од некои Швеѓани таму“, се вели во соопштението на Рогозин.
Димитриј Рогозин

Што го прави Сармат добар? Нема да бара дозвола да прелета од кукавичките Бугари, злобните Романци и Црногорците кои ја предадоа нашата заедничка историја. И од некои Швеѓани таму“, се вели во соопштението на Рогозин.

Под неговата порака, некои од поприсебните корисници го предупредуваат да ја смири својата ревност и да одговори на прашањето зошто руската дипломатија ја загуби Бугарија.

Тој со години е познат по бројните контроверзни изјави. За време и по Втората чеченска војна, Рогозин имаше долг конфликт со генералниот секретар на НАТО, Лорд Џорџ Робертсон.

Набргу по анексијата на Крим, кога неговиот лет за Придњестровје беше откажан, тој рече дека потоа ќе лета таму со суперсоничниот стратешки бомбардер Ту-160.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.