Ролат со јаболка – најлесниот есенски рецепт

Потребни состојки:
400 г јаболка
250 мл белки(8 јајца)
200 г шеќер
50 г мелени бадеми
2 лажички вински оцет
2 лажички нишесте
1 лажичка екстракт од ванила
Цимет и шеќер во прав за наросување

Ролат со јаболка – најлесниот есенски рецепт

Начин на подготовка:
Загрејте ја рерната на 200 степени. Нарендајте јаболка и исцедете го остатокот од водата. Исцедените јаболка распоредете ги на плех за печење. Наросете со цимет и шеќер во прав. Втиснете ги за да се испечат убаво.

Во чист сад изматете ги белките и постепено додавајте 200 грама шеќер. Внимателно додајте оцет, ништесте, екстракт од ванила и мелени бадеми.
Добиената смеса ставете ја врз јаболката и наросете со сечкани бадеми. Печете 10-12 минути на 200 степени. Потоа, ставете хартија за печење на топлиот ролат, а врз него решетка. Внимателно и брзо свртете на друга страна. Додека јаболката се топли замотајте го колачот во ролат и оставете да се излади. 

Тргнете ја хартијата и наросете со шеќер во прав пред послужување.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.