Ролни „Алфредо“ се подготвуваат за 20 минути

Loading...

Во нашиот видео рецепт, научете како да подготвувате ролни Алфредо. Ова е познато римско јадење, но ние користевме кнедли и не погрешивме.
Потребни состојки: ролни, 500 гр слатка павлака, 400 мл пармезан, 200 гр рендан путер, 60 гр лук, 1 лажица исечкано морско оревче сол и бибер


Чекор-по-чекор инструкции: Истурете го кремот за готвење во тенџерето, додадете путер, мелен лук и варете додека путерот не се стопи, а потоа комбинирајте го со кремот за готвење. Потоа изрендајте малку морско оревче и постепено додавајте го ренданиот пармезан, мешајќи постојано. Кога пармезанот е целосно стопен, варете го сосот понатаму на среден оган, мешајќи постојано, околу 5-6 минути. Во меѓувреме, додадете ги кнедлите во тенџерето со топла и солена вода и варете ги според упатствата на пакувањето. Исцедете ги готовите ролни, измешајте ги во сосот, зачинете со сол и црн пипер, промешајте, префрлете ги во чинија и послужете ги.

loading...