РУСВАЈ ВО МУЗЕЈ! УНИШТЕНИ СОНЧОГЛЕДИ вредни речиси 90 милиони евра: Истурија супа врз сликата на Ван Гог (ВИДЕО)

Во петокот, женските активистки за климата истурија лименки со супа врз сликата „Сончогледи“ на познатиот сликар Винсент ван Гог во лондонската Национална галерија, објави групата „Стоп Оил“.

Сликата или животите? Што е повредно?

„Стоп на нафтата“ наведува дека сликата која е од 1888 година е вредна 86 милиони евра. „Што вреди повеќе, уметноста или животот? Дали вреди повеќе од храната? Повеќе од правдата? Дали сте повеќе загрижени за заштита на ликот или за заштита на нашата планета и луѓето? Кризата за трошоците на животот е дел од цената на нафтената криза
РУСВАЈ ВО МУЗЕЈ! УНИШТЕНИ СОНЧОГЛЕДИ вредни речиси 90 милиони евра: Истурија супа врз сликата на Ван Гог (ВИДЕО)

Групата, која протестира веќе две недели во британската престолнина, прикажа видео на кое се гледа како две жени фрлаат две конзерви супа од домати над сликата, една од петте верзии изложени во музеите ширум светот, објави Ројтерс.

„Полицијата брзо пристигна на местото на настанот во Националната галерија, веднаш откако двајца активисти на „Стоп оил“ фрлија течност врз сликата и потоа се залепија на ѕидот“, соопшти полицијата на Твитер.

Двајцата активисти се уапсени поради нанесување материјална штета и нарушување на редот, се додава. Галеријата не го коментираше инцидентот.

„Стоп на нафтата“ наведува дека сликата која е од 1888 година е вредна 86 милиони евра. „Што вреди повеќе, уметноста или животот? Дали вреди повеќе од храната? Повеќе од правдата? Дали сте повеќе загрижени за заштита на ликот или за заштита на нашата планета и луѓето? Кризата за трошоците на животот е дел од цената на нафтената криза. Горивото е недостапно за милиони ладни, гладни семејства. Тие не можат да си дозволат ниту да загреат конзерва супа“, рече еден од активистите.

Група активисти ги блокираа патиштата околу парламентот во последните неколку дена, а минатата недела полицијата соопшти дека повеќе од 100 луѓе биле уапсени на протестите на еколошките здруженија.

Погледнете го моментот кога сликата е уништена:

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.