РУСИТЕ ЖЕСТОКО НА КИЕВ, ОВА СЕ ПОСЛЕДИЦИ ОД РАКЕТИРАЊЕТО: Целата украинска престолнина е без струја (ВИДЕО)

Денеска руски крстосувачки ракети Х-101 нападнаа цели во самиот Киев, но и низ цела Украина. Според извештаите, во градот одекнале 10 детонации.

На социјалните мрежи е објавено ново видео по рускиот ракетен истрел снимен во главниот град на Украина Киев, а според извештаите 80 отсто од населението немаат вода.

РУСИТЕ ЖЕСТОКО НА КИЕВ, ОВА СЕ ПОСЛЕДИЦИ ОД РАКЕТИРАЊЕТО: Целата украинска престолнина е без струја (ВИДЕО)

Исто така, полицијата во Киев објави видео од последиците од денешниот насилен напад врз главниот град на Украина. Андреј Невитов, началникот на регионалната полиција на регионот Киев, објави видео на кое се гледа пожар и густ чад откако руски проектил погодил двокатна станбена зграда.

„Ужасни последици од непријателски проектил што погоди станбена зграда во една од областите на Киев. Има жртви. Полицајците ги снимаат последиците од непријателското гранатирање и им помагаат на граѓаните“, најави Невјтов.

Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, објави нови податоци за бројот на жртвите, со оглед на тоа што првично беше соопштено дека три лица загинале во ракетниот истрел. Според него, четири лица загинале, а 21 се повредени откако руска ракета погодила станбена зграда во Вишгород, предградие на Киев.

Во Киев одекнаа 10 експлозии Рускиот напад ги погоди термоелектраните ТЕТ-5 во Видубиќи и ТЕТ-6, кои веќе беа цел на напад во октомври. Во левиот брег на градот започна прекините на струјата, водоснабдувањето беше целосно изгубено, а метрото престана да работи.

Во другите делови на Украина цел повторно беше енергетската инфраструктура.

Инаку, воздушната опасност за северна, централна и источна Украина беше објавена во 13 часот по московско време, кога украинските власти соопштија дека во воздухот се руски стратешки бомбардери и дека се лансирани крстаречки ракети кон Украина.

Наскоро, крстосувачки ракети се појавија над регионите Харков, Дњепропетровск, Запорожје, Одеса и Киев.

По нов ракетен напад, цела Украина е практично во мрак.

Неколку градови во соседна Молдавија останаа без електрична енергија, вклучително и областите на главниот град Кишињев, според новинарите од теренот.

Министерот за одбрана на Украина Алексеј Резников и портпаролот на воздухопловните сили Јуриј Игнат утринава изјавија дека Русија практично останала без ракети и беспилотни летала.

Шефот на државата, шефот на дипломатијата Кулеба и претседателот Зеленски во изминатите неколку дена тврдеа дека западните системи за противвоздушна одбрана што неодамна ги доби Украина имаат стопроцентна ефикасност во соборувањето на руски ракети и беспилотни летала.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.