РУСИТЕ МУ ВЕРУВААТ НА ПУТИН: ПОДДРШКАТА ЗА РУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СЕ ЗГОЛЕМИ НА 81%!

Според истражувањето на Серускиот центар за истражување на јавното мислење објавено во петокот, нивото на доверба на руските граѓани во претседателот Владимир Путин се зголемило за 0,5 процентни поени а во текот на неделата се искачило на 81,3%.

РУСИТЕ МУ ВЕРУВААТ НА ПУТИН: ПОДДРШКАТА ЗА РУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СЕ ЗГОЛЕМИ НА 81%!

„На прашањето за довербата во Путин, 81,3 отсто од анкетираните Руси одговориле позитивно. Нивото на одобрување на активностите на претседателот на Русија беше 78,3%. Дадени се резултатите од истражувањето спроведено меѓу 1.600 возрасни Руси од 1 до 7 август.

Показателите за позитивни оценки за активностите на премиерот и на Владата на Руската Федерација во текот на изминатата недела се намалија на 52,6% (-0,2 процентни поени) и 52,2% (-0,6 процентни поени), соодветно.

„Михаил Мишустин има доверба од 63,1% од испитаниците (-0,5 процентни поени за недела)“, се наведува во извештајот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.